UAB „Timac Agro Lietuva“ 7 metus dirba mūsų šalyje, atstovaudama pasaulinėje rinkoje įsitvirtinusiai Prancūzijos bendrovei „Timac Agro“. Įmonė į Lietuvą atvežė pasaulinio pripažinimo sulaukusius atradimus ir naujos kartos trąšas. „Timac Agro“ nėra įprasta trąšų gamintoja ir platintoja. Išskirtinį veiklos modelį ir vertybes turinti kompanija didžiausią dėmesį skiria nepriekaištingai kokybei ir žemdirbių poreikiams tenkinti.

Trąšos gaminamos laikantis aukščiausių standartų, kuriami inovacijų centrai, statomi naujausiomis technologijomis ir ekologinėmis idėjomis pagrįsti fabrikai. Kiekvienas „Timac Agro“ darbuotojas ne tik gyvena žemės ūkio ritmu, bet ir mokosi iš rimčiausių šios srities specialistų. Apie tai kalbamės su „Timac Agro Lietuva“ generaliniu direktoriumi Arūnu Jusu.

Nuo ko prasidėjo UAB „Timac Agro“ veiklos istorija?

„Timac Agro“ yra prancūzų „Roullier“ grupės dukterinė įmonė. Grupė veiklą pradėjo 1959 m. nedideliame Prancūzijos miestelyje Sen Malo, Lamanšo sąsiaurio pakrantėje. Ten atsirado pirmasis fabrikas. Grupei dar ir dabar vadovauja pats įkūrėjas –  Daniel Roullier, dalį darbų perdavęs savo vaikams ir anūkams. D. Roullier veiklą pradėjo turėdamas tik vieną produktą, prie jo sėkmingos gamybos prisidėjo ir jūra: iš dugno buvo išsiurbtos ir susmulkintos kriauklės. Taip buvo pagamintos už kitas kur kas pranašesnės kalcio trąšos, mat kriauklės – ne iškasenos, o kadaise buvę gyvi organizmai.

Kaip įmonė plėtėsi? Kuriose šalyse galima rasti „Timac Agro“ produkcijos?

Dabar įmonė išsiplėtusi po visą pasaulį. Iš Prancūzijos dėl geresnių oro iš žemės sąlygų įmonė plėtėsi į Braziliją, buvo atidarytas antrasis fabrikas. Šiuo metu pasaulyje yra 89 fabrikai, o atstovybės įsikūrusios daugiau kaip 100 šalių. Visoms atstovybėms tiesiogiai vadovauja kompanija Prancūzijoje, o verslo modelis ir darbo pobūdis kiekvienoje valstybėje adaptuojamas pagal poreikius ir vyraujančią kultūrą.

Kaip atrodo tas garsusis „Timac Agro“ veiklos modelis?

Visų šalių atstovybėse įdiegtas identiškas veiklos modelis. Pirmiausia, mes parduodame tik savo produktus. Į Lietuvą jie patenka iš Austrijos, Belgijos, Prancūzijos ir Ispanijos fabrikų. Lietuvoje turime 13 konsultantų, dirbančių Lietuvos regionuose. Konsultantų tikslas – išsiaiškinti ūkiuose kylančias problemas,  specifiką ir rasti sprendimo būdus. Svarbiausia – būti kuo arčiau kliento. Mūsų konsultantai siekia išsiaiškinti veiksnius, kurie stabdo augalų augimą, kokybiško derliaus formavimą, ir ieško sprendimų. Tam svarbus konsultantų paruošimas ir profesionalus darbas.

Kaip ruošiate konsultantus?

Pirmiausia būsimi konsultantai turi domėtis žemės ūkiu. Komandoje dirba mokslų daktarai, puikiai išmanantys agronomiją ir galintys atsakyti į visus ne tik ūkininkų, bet ir konsultantų klausimus. Jie paprastai ir apmoko naujus konsultantus. Kas mėnesį turime komandinius susitikimus, individualius papildomus mokymus. Pradedantis dirbti  žmogus turi susipažinti su savo rajono ūkiais ir tik tada, jau išsiaiškinęs kiekvieno ūkio problemas, pritaikyti savo žinias ir padėti jas spręsti. Patys ūkininkai taip pat gali kreiptis į konsultantus, jų tikslas –  padėti. Mūsų komanda yra puiki, nuolat tobulėjanti, tad sudėtingų klausimų mums nebūna.

Su kokiomis problemomis paprastai susiduria ūkininkai ir kaip jiems padedate?

Mes esame augalų mitybos ekspertai, orientuojamės į trąšas, tai yra, augalų maistą. Mūsų pagalba atsispindi per pačią augalų mitybą ir tręšimo technologiją,  o ne per augalų apsaugą. Efektyvus augalo įsitvirtinimas yra itin svarbus, nes užpuolus įvairioms stresinėms situacijoms, pvz., šalčiui, sausrai, liūtims, ligoms ar kenkėjams, augalas lengviau tai pakelia ir daug greičiau regeneruojasi.

Minėjote, kad pirmosios trąšos buvo iš kriauklių pagamintos kalcio trąšos. Kokie produktai atsirado vėliau?

Atradus kriauklių naudą ir iš jų pradėjus gaminti trąšas, jūroje buvo rasta kita  itin svarbi žaliava – jūros dumbliai. Tai labai didelę biomasę sugebantys išauginanti augalai, net ir nepalankiomis sąlygomis, pvz.,  šalta, tamsu ir trūksta deguonies. Grupės mokslininkams kilo idėja panaudoti jūros dumblių augimo energiją žemės ūkio augalams. Tuomet iš jų buvo išgautas ekstraktas, stimuliuojantis augalus. Jūros dumblių ekstraktai yra visų „Timac Agro“ trąšų sudedamoji dalis.

Prieš ketverius metus mūsų grupės mokslininkų buvo išrastas dar vienas ypatingas junginys – TOP PHOS. Tai nauja fosforo forma, ji nesudaro neprieinamų jųnginių ir išlieka augalams prieinama visą vegetaciją. Fosforą augalai pasisavina ypač sunkiai, todėl pasaulio ir „Roullier“ grupės mokslininkai ilgai dirbo, kol  sukūrė naujos formos fosforo formą. Fosforo trąšų rinkoje tai tikra naujovė. Kiekviena mūsų mokslininkų išrasta inovacija yra patentuojama, tad būtent tokią galima rasti tik „Timac Agro“ trąšų sudėtyje.

Vis minite „mūsų mokslininkai“. Kur šie mokslininkai dirba ir kuria inovacijas?

2016 m. pabaigoje Prancūzijoje buvo atidarytas didžiulis „Roullier“ Inovacijų centras, jame šiuo metu dirba apie 400 mokslininkų. Tai didžiausias tokio tipo centras Europoje,  jame dirba specialistai iš viso pasaulio. Neseniai kvietimą prisijungti gavo ir Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkai. Centro technologinės galimybės leidžia gilintis į stimuliuojančius kompleksus ir augalų DNR. Tikrinama, kas gali stimuliuoti augumą, numalšinti stresus, kad augalas būtų stiprus, tvirtas, gyvybingas ir  mažiau priklausytų nuo oro sąlygų. Vyksta bandymai, augalai fotografuojami, stebima, kaip teka maisto medžiagos ir pan. Mokslininkai nebūtinai dirba minėtame Inovacijų centre. Kurti išradimus ir spręsti įvarius technologinius klausimus jie gali ir savo universitetuose, padedami kolegų ir studentų.

Kokie Lietuvos bendrovės ir grupės ateities planai?

Stengiamės kurti kuo naujesnius produktus,   kiekvienam ūkininkui individualiai padedame aiškinantis tręšimo problemas. Žemės ūkis sparčiai vystosi, patirtis didėja, gerėja technika ir žemės dirbimas, tobulėja cheminiai preparatai, tad ir mes siekiame, kad augalų tręšimas ir mityba vystytųsi lygiagrečiai. Dabar laukiame naujovės, tai bus  dar vienas atradimas Lietuvos žemės ūkyje, tik šį kartą azotinių trąšų rinkoje. Tikime, kad ši naujos kartos azoto trąša padės Lietuvoje užauginti  gausesnį derlių, ūkininkai gaus daugiau  ekonominės naudos, todėl šios inovacijos laukiame ir mes, ir mūsų klientai.